Turystyka

Podkarpackie to region z dużą ilością zabytków i lokalnych atrakcji kulturalnych i przyrodniczych. Region ten jest miejscem, które zachwyca i inspiruje, oferując niezliczone możliwości zarówno dla aktywnych turystów, jak i tych szukających spokoju i kontaktu z naturą.

Atrakcje historyczne, zamki i zabytki

Podkarpackie to również region pełen zabytków i miejsc o znaczeniu historycznym. W Rzeszowie, stolicy województwa, warto odwiedzić Zamek Lubomirskich oraz zabytkowy rynek i pobliskie uliczki z licznymi kamienicami i klimatycznymi alejkami. Ciekawymi zabytkami na Podkarpaciu są również Zamek w Krasiczynie, czy Baranowie Sandomierskim, a także w Łańcucie.

Atrakcją wartą uwagi jest również Skansen w Sanoku, będący jednym z największych tego typu muzeów skansenowskich w całej Europie. Skansen prezentuje tradycyjne budownictwo ludowe oraz życie codzienne mieszkańców regionu sprzed lat.

Na Podkarpaciu nie brakuje też sławnych postaci, takich jak sam Ignacy Łukasiewicz, wynalazca nafty i prekursor przemysłu naftowego, czy sławna pisarka Maria Konopnicka. Muzeum Przemysłu Naftowego można zwiedzać w Bóbrce, a dworek, w którym mieszkała Konopnicka w Żarnowcu.

Atrakcje przyrodnicze Podkarpacia

Jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez turystów z całej Polski są Bieszczady, słynące z rozległych, zielonych panoram i krajobrazów. Dostępnych jest tu wiele szlaków wiodących przez przez połoniny, gęste lasy i tajemnicze doliny. To idealne miejsce dla miłośników trekkingów, pieszych wędrówek i fanów natury. W Bieszczadach znajduje się wiele urokliwych miejscowości, takich jak Ustrzyki Dolne, Cisna, Wetlina, czy Smerek, które zapewniają bazę noclegową i bliskość górskich szlaków.

Jeziora podkarpackie

Na Podkarpaciu powstało wiele jezior i zalewów. Największym i najpopularniejszym jest Jezioro Solińskie, znajdujące się przedsionku Bieszczad. Jest to doskonałe miejsce na żeglowanie, wędkowanie i inne sporty wodne.

Spośród innych jezior i zalewów wyróżniamy m.in.:

  • Jezioro Tarnobrzeskie
  • Zalew Czyste
  • Zalew Podwolina w Nisku
  • Zalew w Ożannie
  • Jeziorka Duszatyńskie
  • Zalew w Bratkowicach
  • Kąpielisko Żwirownia w Rzeszowie
  • Jezioro Maziarnia
  • Zalew i baseny w Krempnej
  • Zalew w Brzózie Królewskiej
  • Jezioro Myczkowieckie

Parki narodowe i rezerwaty przyrody

Podkarpacie wzbogacają dwa parki narodowe: Bieszczadzki i Magurski. Każdy charakteryzuje się innymi walorami przyrodniczymi, fauną i florą. W Bieszczadzkim Parku Narodowym można spotkać niedźwiedzia, czy wilka, a z wysokich połonin i Tarnicy obserwować malownicze krajobrazy gór. W Magurskim Parku Narodowym natomiast znajdziemy wiele ścieżek wokół wysiedlonych już dzisiaj wsi Beskidu Niskiego, czy rzadko spotykaną salamandrę plamistą.